galeriden Galeriden
galeridengaleridengaleriden
rehberlik
Rehberlik Konuları

I- AMAÇLARINIZI BELİRLEYİNİZ

    Her çalışma bir amaca yönelik olmalıdır. Bu amaçlar, bir problemin çözümünü öğrenmek, bir yazıdaki ana düşünceyi bulabilmek vs. olabilir. Bunları iyi belirleyerek çalışmaya başlayan kişiler, bu yakın amaçlara ulaşa ulaşa sınıfını geçmek, okulunu bitirmek ve sınavı kazanmak biçiminde özetlenen uzaktaki amaçlarına da ulaşmaktadırlar.

II- PLANLI ÇALIŞINIZ

  Birden çok iş ya da ders üzerinde aynı günde çalışmanız gerektiğinde hangisinden işe başlayacağınızı bilemediğiniz ya da çalışmaya başlamak için karar veremediğiniz anlar oluyor mu? Bu soruya yanıtınız "evet" ise, sizin planlı çalışmayı bilmediğinizi kolayca söyleyebiliriz. Bu tür bir durumla, yani aynı zamanda birden çok dersi çalışmayla yüz yüze geldiğinizde, dersler-den her birinin üzerinizde yarattığı ruhsal baskı, bunlardan herhangi birine kendinizi tümüyle vermenizi engelleyerek ve verimsiz biçimde işlerden birini bırakıp ötekine atılmanıza neden olacaktır.

   Bu tür kararsızlık ve karışıklık ancak hangi dersi ne zaman yapacağınızı belirli bir sıraya koymakla yani "Karar Vermekle" ortadan kalkar. İşte çalışmada plan; "nasıl", "ne zaman" ve "nerede" çalışacağınıza karar vermek demektir.

    Öğrenciler günlük ve haftalık bölümleri de olan aylık çalışma planlarında;

  1. Hangi derslere, haftanın hangi günleri çalışacaklarını,
  2. Geçmiş konuların tekrarına ne zaman yer vereceklerini,
  3. Sınav tarihlerini,
  4. Hazırlayacakları ödevlerin neler olduğunu ve zamanını,
  5. Planlarına aldıkları, ancak çeşitli nedenlerden ötürü zamanında yapamadıkları çalışmala-rını ne zaman tamamlayacaklarını,
  6. Dinlenme, müzik dinleme, televizyon izleme, spor yapma sinema ve tiyatroya gitme gibi ders dışı etkinliklere ne zaman yer vereceklerini göstermelidirler.

Günlük çalışma çizelgelerinde; okulda geçen saatler, ders çalışma, eğlenme, dinlenme, ev işlerine yardım ve uyku saatleri gösterilmiş olmalıdır.

Çalışmaya başlayacağı zaman kendini yorgun ve isteksiz hisseden öğrenci çalışma saatle-rini yanlış seçmiş demektir. Beklemeden günlük çalışma çizelgesinde gerekli değişikliği yap-malıdır.

III- ZAMANI VERİMLİ KULLANINIZ

   Öğrenciler bedensel, zihinsel, duygusal yapıları, ilgileri ve yetenekleri bakımından birbirle-rinden farklıdırlar. Bir öğrencinin isteyerek çalıştığı ve hemen öğrendiği bir dersi bir başka öğ-renci zor öğrenebilir. Bir başka öğrenciyse çabuk yorulabilir ya da çalışmak istemeyebilir. Bu nedenle bir ders ya da konu içinde ayrılacak süre öğrenciden öğrenciye değişir. Her öğrenci zamanı kendine göre ayarlamalıdır.

       Bir saat çalıştıktan sonra araya 5-10 dakikalık dinlenme koymak yararlı olur.         Bu sayede bir saatlik çalışma sonunda dağılan dikkat ve azalan verim tekrar kazanılır.

     Ders çalışmak için gerekli gücün toplanabilmesi bakımından eğlenmeye ve spora da za-man ayrılmalıdır. Ancak bu süre gereğinden fazla olmamalıdır.

ÇEVRE DUYARLILIĞI EĞİTİMİ

     Çevre duyarlılığı, doğayı aracısız keşfetme ihtiyacı tüm çocukların yaradılışında var olan bir özelliktir. Doğa, çeşitli materyali, değişken ve ilginç ortamlarda çocuklara sunmaktadır. Bu yönüyle doğa, çocukların gelişimini destekleyen bir sınıftır. Çocuklara düşen ise sadece çevreyi keşfetmektir. 
 

ÇOCUKLARDA SORUMLULUK DUYGUSUNUN ÖNEMİ

-Sorumluluk duygusuna sahip bireyler davranışlarının sonuçlarından tecrübe kazanırlar.
-Sorumluluk duygusu gelişmiş bireyler kendilerine güven duyarlar, çünkü yaptığı davranışın sonucun da kendisi taşır.

 

ÇOCUKTA KISKANÇLIK DUYGUSU
Bu Konuda Anne ve babalar Nasıl Hareket Etmelidir?
Büyük insanlarda bile çok kuvvetli bir heyecan olabilen kıskançlık, küçük çocuklarda çok daha şiddetli olur. Hatta zamanla çocuğun kişiliğinde önemli zararlara yol açabilir. Bu nedenle kıskançlığı önleyebilmek için mümkün olan her şey yapılmalı ve hiç olmazsa kıskançlığın yarattığı olayların  etkilerini azaltmaya gayret etmelidir.

 

HOŞGÖRÜ
Hoşgörü hemen tüm dillerde karşılığını tolerans sözcüğünde buluyor. Latince ‘Tolerare’ fiilinden gelen kelime, izin vermek,  göz yummak, görmezlikten gelme ya da katlanma (tahammül) anlamındadır. 

 

SEVGİ NEDİR ??
'EĞER' değil, 'ÇÜNKÜ' değil, 'RAĞMEN' sevin.
Masumi Toyotome diye bir Japon yazmış bu yazıyı. “Dünyada sevilmek istemeyen kişi yok gibidir diye başlıyor. Ama sevgi nedir?, nerede bulunur?, biliyor muyuz” diye soruyor. Sonra anlatmaya başlıyor... Sevgi üç türlüdür.

ayın öğrencisi YUNUSEMRE
ayın öğrencisi
günün sözü OKUL MÜZİĞİ
Bilgi BankasıZiyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Mezunlarımız Mezunlarımız
Mezunlarımız
hava durumu Hava Durumu
bizi takip edin Bizi Takip Edin

yönetici girişi Yönetici Girişi
yönetici girişi
atatürk köşesi Canlı Yayın
canlı yayın
günün sözü Site İstatistiği
Toplam
haber Haber : 15
duyuru Duyuru : 2
yorum Yorum : 10
personel Personel : 6
resim Resim : 515
dosya Dosya : 1
Bulunmaktadır.
yararlı dosyalar Yararlı Dosyalar
son yorum Son Yorum
esra çetin-semra2013@hotmail.com
2003 eğitim ve öğretimin ilk basamağı olan yunus emre çocuk yuvası benim geleceğim ve mesleğim ile ilgili kararımı almama ta o zaman vesile olan okuldur bu okulun bana kattıklarını hayatımı olumlu yönde…
05.07.14 19:29

Tüm Yorumlar
ziyaretçi sayacı Ziyaretçi Sayacı
bugün Bugün : 105
dün Dün : 112
bu hafta Bu Hafta : 784
bu ay Bu Ay : 3569
toplam Toplam : 691971
İp Adresiniz
3.228.10.34
Şuanda Sitemizde 1  Ziyaretçi Bulunmaktadır
papatyalar
<bgsound src ="1.mp3">